Piwo najlepiej smakuje serwowane w odpowiedniej temperaturze: odpowiednio schłodzone (ale nie za zimne), przelane do szklanego kufla tak, aby na szczycie utworzyła się puszysta pianka. Tak zaserwowany „złoty napój” to uczta dla podniebienia oraz idealny sposób, aby schłodzić się w upalny wieczór, przy okazji serwując sobie odrobinę relaksu. Czasami jednak nasze piwo nie jest właściwie schłodzone, a my – chcemy się go szybko napić. Wówczas niektórzy sięgają po kostki lodu, które planują dodać do trunku.

Czy jest to jednak dobry pomysł?

Nie pij piwa z lodem!

Krótko mówiąc: NIE! Piwo z lodem to absolutnie nie jest dobry pomysł i powinieneś się go wystrzegać. Nawet jeśli kolega tak, robi, koleżanka tak robi, a kuzyn kolegi wujka szwagra nie widzi w tym nic złego. Okej, Ty przeżyjesz, świat się nie zawali, grom z jasnego nieba nie błyśnie, a trąby jerychońskie nie zaczną grać. No, ale na litość boską – pozbawisz swoje piwo tego, co w nim najcenniejsze: smaku[1].

Lód to kiepski pomysł na przyspieszenie procesu chłodzenia piwa. Jeśli do złotego trunku dodamy kostki lodu, to sprawimy, że szybciej ulotnią się z niego bąbelki, a wraz z nimi – aromat. Inaczej będziemy sączyć jakiś nieco schłodzony, piwo podobny płyn bez wyrazu. Ale to można wręcz uznać za marnotrawstwo piwa.

Co wpływa na smak piwa

Czy dolewasz do piwa wody? Nie! A przecież lód to woda, która się rozpuści i dodatkowo rozcieńczy Twój trunek. A co tak właściwie wpływa na smak piwa? Decydują o nim trzy główne składniki. Pierwszym jest chmiel, a dokładnie szyszki rośliny (byliny) o tej właśnie nazwie. Od rodzaju i gatunku szyszek chmielu (a nawet miejsca na kuli ziemskiej, gdzie dane szyszki wyrosły) zależy to, jak będzie ostatecznie smakowało dane piwo. Drugim składnikiem jest słód. To on w bardzo dużej mierze decyduje o aromacie trunku: czy będzie silny (np. słód pilzneński), głęboki (np. słód monachijski), a może słodkawy (słód karmelowy). Słód pochodzi od zbóż: jęczmienia, pszenicy, orkiszu, żyta, owsa lub gryki. A sam finalny smak piwa nie zależy tylko od jego rodzaju, ale także od czasu i temperatury suszenia.

No i trzecim składnikiem wpływającym na smak piwa jest woda! Stanowi ona aż 97-98% piwa! I to właśnie rodzaj wody, zastosowanej do produkcji piwa, w ogromnej mierze wpływa na to, jaki będzie smak trunku. Istotna jest nawet twardość wody. Tę miękką wykorzystuje się warząc delikatne i subtelne piwa (typu pilsner, lager), w przypadku piw o bardziej wyrazistym smaku i goryczce stosuje się wodę twardą z domieszką siarki[2]! A co będzie jak sam dodasz wodę (kostki lodu) do swojego trunku? Taki zabieg niszczy całą, skrupulatną pracę browarników.

Nie zawsze wiesz z jakiej wody zostały zrobione dane kostki lodu, poza tym dodanie jej zniszczy idealne proporcje ilości wody zawartej w piwie.

Czy da się schłodzić piwo za pomocą lodu?

Lód można użyć do chłodzenia piwa pod warunkiem, że nie dodajemy go do samego trunku. Można wykorzystać misę lub wiaderko, do którego wsypiemy większą ilość kostek lodu i do tej misy włożymy butelki lub puszki z piwem (podobny zabieg stosuje się w przypadku wina). Jeśli chcesz przyspieszyć proces schładzania to przygotuj większe wiadro, napełnij je zimną wodą, dużą ilością lodu oraz sporą ilością soli (nawet 0,5 kg na 4 litry wody). Do tego wiadra wsadź piwo – już po kilku minutach powinno być wyraźnie schłodzone i zachęcać do spożycia[3]!

Na czym polega ta sztuczka i do czego ta sól? Mówiąc krótko: obniża ona temperaturę wody z lodem i sprawia, że lód podczas topienia pobiera mniejszą ilość ciepła z otoczenia. Tak samo, gdy posypiesz lód lub śnieg większą ilością soli to powstanie z tego zimny wodny roztwór (o temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza)[4]! Jak sam się domyślasz, takie otoczenie powoduje, że sama butelka czy puszka trunku sama szybko ulega schłodzeniu.

Warto spróbować wszelkich innych metod szybkiego schładzania piwa lub po prostu pamiętać, aby złoty trunek zawsze przechowywać w lodówce.

A jeśli już nie ma ani czasu, ani możliwości na schłodzenie piwa? No cóż summa summarum lepiej pić pełnowartościowy, ale ciepły trunek niż nieco schłodzony, ale rozwodniony, pozbawiony bąbelków i aromatu. To już lepiej schłodzić się wodą z lodem, a na zimne piwo cierpliwie poczekać.

 

Chcesz złożyć zamówienie na piwo? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie najlepszą ofertę na rynku!

 

[1] http://abc.logo24.pl/szukaj/logo/piwo+z+lodem

[2] https://www.zofmar-bis.pl/blog/od-czego-zalezy-smak-piwa

[3] https://www.ckm.pl/lifestyle/jak-szybko-schlodzic-piwo,14647,1,a.html

[4] Ibidem.