Piwo to napój znany od starożytności, obecnie niezmiernie popularny we wszystkich krajach świata. Jednakże, tak jak różnią się rodzaje i smaki piwa w zależności od miejsca jego produkcji, tak i różnią się zwyczaje dotyczące zakąsek spożywanych przy okazji delektowania się złocistym trunkiem.

Jak pokazuje kulinarna mapa świata, upodobania piwoszy mogą być naprawdę różnorodne!

Europa Środkowa i Wschodnia

Choć w Polsce natknąć się można na naprawdę różne propozycje zakąsek do alkoholu, to jednak istnieje kilka bardzo tradycyjnych elementów, które mają swoją specyfikę. Zarówno do piwa, jak i do wódki Polacy lubią przekąszać kabanosy, ogórki (zwłaszcza kiszone), suchary czy śledzie w oleju. Pośród nieco bardziej sytych zakąsek, stanowiących już formę małego posiłku, najczęściej spotkać można tatar wołowy i żurek.

Natomiast Czesi, znani ze swojego zamiłowania do piwa, często podają do niego specjalne kiełbaski w kwaśnej zalewie (tzw. utopency). Z bardziej sytych dań znany jest smażony ser, serwowany zazwyczaj z sosem tatarskim. Popularne dania obiadowe (do których piwo jest w Czechach obowiązkowe) to także knedliki z gulaszem czy pieczona golonka[1]. Tradycyjną czeską przekąską do piwa jest również „nakładany hermelin”, czyli krążek sera pleśniowego, marynowany wcześniej w oleju z dodatkiem cebuli, listków laurowych i ziela angielskiego.

W Europie Wschodniej (Rosja, Białoruś, Ukraina czy Kraje Nadbałtyckie) można natknąć się na jeden bardzo charakterystyczny typ przekąsek do piwa, który cieszy się w tym regionie niegasnącą popularnością: są to suszone ryby i suszone owoce morza (głównie kalmary). Ich smak bywa często niezwykle specyficzny i nie zawsze przypada do gustu zagranicznym turystom. Wśród „swoich” to jednak obowiązkowy element jadłospisu[2].

Europa Zachodnia

Ryba, jako piwna zakąska występuje także w innych regionach świata, choć w różnej formie. W Wielkiej Brytanii króluje słynne danie „Fish&chips” (ryba z frytkami), które zdaje się być wręcz dobrem komplementarnym do tamtejszego piwa.

W Belgii natomiast najsłynniejszą zakąską będą frytki (najlepiej z majonezem). Choć smażone potrawy, w tym właśnie frytki, zdają się przekąską popularną na całym świecie, to właśnie Belgów uważa się za wynalazców tego przysmaku[3]!

Niemcy (a zwłaszcza Bawaria) też są krajem znanym z zamiłowania do piwa. Nic więc dziwnego, że wiele tradycyjnych i popularnych niemieckich potraw to także doskonałe zakąski do tego napoju. Za najbardziej stereotypową niemiecką potrawę (i zakąskę do piwa jednocześnie) uznać można kiełbasę (tzw. wurst). Występuje ona w każdej postaci, choć najczęściej – w tej smażonej. Na różnych bawarskich (i nie tylko) targach dostać można także kanapki z parówkami (bardziej swojska wersja amerykańskiego hot-doga) lub kanapki ze śledziem i cebulą, również będące doskonałymi zakąskami do piwa. Istnieje jeszcze trzeci charakterystyczny dla Niemiec element: precle (w postaci prostej lub kanapki z precli)[4].

Pomysłowa Japonia

Japonia zajmuje 4 miejsce na świecie pod względem rocznej konsumpcji piwa. Poza piwami pszenicznymi czy jęczmiennymi popularne są także piwa ryżowe i kukurydziane.

Pomysłowi Japończycy nie poprzestają jednak na wielu rodzajach złotego trunku – w Kraju Kwitnącej Wiśni znajdziemy całą gamę tradycyjnych przekąsek. Bardzo popularna jest tzw. “tempura”. Nazwa ta określa właściwie kategorię dań opartych na owocach morza (m.in. rybach, krewetkach, kalmarach), zapiekanych w panierce i podawanych z sosem. Nie mniej  popularne są także rybne chipsy i smażone krążki kalmarów. Zwolennicy drobiu także znajdą coś dla siebie: “karaage” (kawałki kurczaka smażone w apetycznej panierce) oraz “yakitori”(lekkie, delikatnie opiekane szaszłyki z filetu z kurczaka)[5].

Amerykańskie fantazje

Choć USA kojarzy się często z fast foodami, chipsami i frytkami to jednak nawet tam zakąski do piwa potrafią zaskoczyć, choć często pomysły czerpane są z tradycji pochodzących z różnych innych krajów świata.

I tak oto w USA do piwa nierzadko zakąsza się… sushi[6]! Popularne są także pieczone owoce morza (w tym krewetki), kawałki kurczaka czy zapożyczone z Niemiec precle. Można też spotkać bardziej proste typy zakąsek: w Mcsorley's Old Ale House, najstarszym irlandzkim pubie w Nowym Jorku, do piwa podaje się… po prostu kawałki sera i posiekaną cebulę[7]! Często spotykaną przekąską są także suszone kawałki wołowiny.

Kulinarna globalizacja

Globalizacja dotknęła praktycznie każdej dziedziny życia, jej skutki nietrudno zauważyć także w dziedzinie piwnych zakąsek.

Praktycznie w każdym kraju świata, mimo występowania różnych lokalnych przysmaków, zajada się do piwa chipsy, krakersy, paluszki czy popcorn. Cóż, są one smaczne, można je kupić gotowe – nie wymagają przyrządzania i doskonale komponują się z piwem. Warto jednak czasami wysilić  się bardziej i spróbować nowych smaków, inspirowanych tradycjami z różnych stron świata.

 

Chcesz złożyć zamówienie na piwo i pasujące do niego przekąski? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy specjalnie dla Ciebie najlepszą ofertę na rynku!

 

[1] Czechy: jedzenie i napoje, Break Plan, źródło: https://breakplan.pl/cel-podrozy/kraj/czechy-a/jedzenie-i-napoje?r

[2] Названия рыбы к пиву. Виды и полезность рыбы Источник: Названия рыбы к пиву. Виды и полезность рыбы, Obeer, źrodło: https://obeer.ru/zakuski/nazvaniya-ryby-k-pivu-vidy-i-poleznost-ryby

[3] Belgia, tego mogłeś nie wiedzieć o kraju piwa i frytek, Bemvoyage, źródło: https://bemvoyage.pl/belgia-ciekawostki/#

[4] Co zjeść w Bawarii? Praktyczny przewodnik po kuchni bawarskiej i jedzeniu poza domem, Podróże po Europie, źródło: https://www.podrozepoeuropie.pl/co-zjesc-w-bawarii/

[5] Закуски к пиву в разных странах мира: Япония, BIT.UA, źrodło: https://bit.ua/2014/11/with-beer-japan/

[6] Beer and Food Pairings, Men’s hournal, źródło: https://www.mensjournal.com/food-drink/beer-and-food-pairings/

[7] Mc Sorley’s Old Ale House, źródło: https://mcsorleysoldalehouse.nyc/