Prowadząc biznes, trzeba kierować się przede wszystkim opłacalnością. Poszukując towarów do Twojego sklepu, musisz mieć pewność, że kupujesz najwyższą jakość za najlepszą cenę. Jeśli prowadzisz firmę za granicą, warto rozważyć sprowadzenie produktów z innych krajów.

Dzisiaj poruszamy tematykę importowania alkoholu z polskiej hurtowni na teren Unii Europejskiej. O czym warto wiedzieć? Jakie są procedury? Czy to się opłaca?

Import alkoholu z Polski — czy warto?

Krótka odpowiedź brzmi: tak, warto. Polska słynie ze swojego alkoholu i zdecydowanie nie jest to powód do wstydu. Jednak aspekt jakościowy nie jest najważniejszym czynnikiem przemawiającym za kupowaniem produktów w polskich hurtowniach. Wszak inne kraje też mają wybitne trunki.

W biznesie przede wszystkim chodzi o to, by kupić tanio, a sprzedać drogo. W Polsce można kupić tanio. Według danych Eurostatu z 2018 roku (Europejski Urząd Statystyczny nie opublikował jeszcze wyników za 2019 rok) najdrożej za alkohol zapłacimy w Islandii. Spośród krajów Unii najwyższa cena była w Finlandii, następnie Irlandii, Szwecji i Grecji. A gdzie w tym zestawieniu jest Polska? 6. miejsce od końca. Ceny alkoholu w naszym kraju są około 15% niższe niż średnia europejska.

Sprowadzanie alkoholu z polskiej hurtowni

Skoro już ustaliliśmy, że kupowanie alkoholu nad Wisłą ma sens, jeśli prowadzisz działalność za granicą, teraz garść informacji prawnych i regulacyjnych.

Jak powszechnie wiadomo, alkohol jest objęty podatkiem akcyzowym. Ten dotyczy sprzedaży alkoholu na niemal całym świecie. W Unii Europejskiej sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana, bo dochodzą dodatkowe procedury celne.

Każdy kraj, gdy tylko dołącza do UE, staje się też członkiem unii celnej. Oznacza to tyle, że towary przewożone na terenie Unii nie są objęte cłem. Natomiast produkty alkoholowe są objęte podatkiem akcyzowym.

Akcyza, zgłaszanie przepływu i sprawa Wielkiej Brytanii

Podatek akcyzowy obejmuje wszystkie produkty alkoholowe, natomiast są kraje, które mają obniżone kwoty podatkowe, a także istnieje możliwość zwolnienia akcyzowego. Pełną listę stawek akcyzy w UE można znaleźć tutaj.

Odbiorcą wyrobów akcyzowych na terenie Unii Europejskiej mogą być podmioty prawne, które:

  • nie są na etapie likwidacji
  • nie posiadają zobowiązań publiczno-prawnych
  • nie są reprezentowane przez osoby, które ogłosiły upadłość, lub miały konflikt z prawem
  • posiadają dostęp do systemu rozliczeń akcyzy.

W UE obowiązuje też zgłaszanie przepływu towarów. Następuje to w przypadku, gdy towary są importowane, lub eksportowane na kwotę przekraczającą próg wyznaczony przez dany kraj. W Polsce ten próg wynosi 4 miliony złotych (914 600 euro) na 2020 rok.

Warto też pamiętać, że Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii, ale do końca tego roku trwa okres przejściowy, w którym wszystkie porozumienia unijne mają wciąż moc prawną.

Należenie do UE znacznie ułatwia handel produktami alkoholowymi między państwami członkowskimi. Dzięki temu zakup i import wyrobów alkoholowych do innych krajów Unii w naszej hurtowni po prostu się opłaca!