Czy lubisz wino? Jeśli tak, to z pewnością musisz wiedzieć, jak się z nim obchodzić, aby móc cieszyć się jego wybornym smakiem i zapachem. Nawet jeśli wino pijasz tylko okazyjnie, pamiętaj, że inni mogą zwracać szczególną uwagę na jakość jego walorów.

Co możesz zrobić, aby uniknąć sytuacji, w której stosunkowo drogie wino traci swoją wartość? Odpowiednio je przechowywać!

Czas przechowywania

Chociaż fakt ten nie jest powszechnie znany, to jednak pozostaje bardzo istotny dla jakości spożywanego wina. Mianowicie, tylko około 1% win na rynku nadaje się do przechowywania przez lata. Zdecydowana większość to alkohole, które już po roku tracą swoje wspaniałe właściwości, dlatego zorientuj się z jakim winem masz do czynienia i jak długo możesz je przechowywać.

Zapomnij o trzymaniu każdego trunku, który wpadnie Ci w ręce „na specjalną okazję”, taką jak ślub syna, czy wyjście za mąż córki.

Wino się nie „wyłoży” jeśli już leży

Istotnym elementem składowania tego alkoholu jest pozycja pozioma. Butelkę należy kłaść poziomo tak, aby korek stale miał styczność z trunkiem. Dzięki temu korek utrzymuje odpowiednią wilgotność i staje się bardziej szczelny. Chroni to wino przed niszczycielskim działaniem tlenu. W przypadku win z nakrętką, metoda ta nie jest już tak istotna.

Gdzie nie przechowywać wina

Mowa tu o jeszcze poważniejszej kwestii. Miejsce, w którym chowamy wino może całkowicie zrujnować jego jakość, nie mówiąc już o tym, że może stać się po prostu okropne w smaku. Najlepszym na to przykładem jest blat w kuchni. Wino potrzebuje stałej, zazwyczaj stosunkowo niskiej temperatury.

W zależności od rodzaju wina temperatury te wahają się pomiędzy 6°C a 18°C. Temperatury w kuchni podczas gotowania ulegają częstym zmianom. Ponadto sięgają dużo wyżej niż bezpieczna temperatura przechowywania większości win. Jakby tego było mało, przechowywanie tego alkoholu na wierzchu wystawia je na działanie światła słonecznego, które jest wyjątkowo zabójcze dla smaku trunku. Tak magazynowane wino może stracić pozytywne walory już po kilku tygodniach.

Oaza dla win

Gdzie najlepiej przechowywać wino? Oczywiście najlepszym miejscem byłaby piwniczka, która pozwala na utrzymywanie stałej i stosunkowo niskiej temperatury. Dodatkowym jej atutem jest występowanie wilgoci. Odpowiednio wysoki poziom wilgoci wpływa zbawiennie na jakość składowanego wina. Dodatkowo piwniczka chroni wino także przed światłem.

Niestety, nie każdy ma dostęp do takiego miejsca. Co wtedy? Można zaopatrzyć się w specjalną chłodziarkę. Urządzenia te są przystosowane do przechowywania specjalnych alkoholi. Potrafią zadbać o większość wymienionych w tym artykule aspektów. Są to urządzenia, których różnorodność na rynku jest zadowalająca. Wiele z nich jest wykonana w bardzo estetyczny i szykowny sposób. Dzięki takiej wyjątkowej lodówce można stać się potentatem doskonałego wina, pomimo braku dostępu do piwniczki.

Przechowuj wino starannie!

Wino to wspaniały alkohol. Wykwintny, a zarazem doskonały na każdą okazję. Nie zepsuj ważnej uroczystości, przechowując wino bez przemyślenia.