Czy miałeś kiedyś propozycję kupna alkoholu z niepewnego źródła? Bez względu na to, czy przydarzyło Ci się coś podobnego, czy też nie, zjawisko handlu artykułami alkoholowymi z drugiej ręki jest częste i powszechne.

Pewnie zastanawiasz się nad tym, czy w ogóle jest to poważne zagrożenie. Bez względu na to, jakie może być zdanie „sprzedawców” takowego trunku, prawo polskie zalicza wskazane procedery do nielegalnych, a co za tym idzie karalnych.

Ale co może grozić Panu Kowalskiemu, który postanowił kupić jedną tylko flaszeczkę z takiego niepewnego źródła? Czy może ponieść jakieś konsekwencje karne? Otóż tak.

Nie kupuj alkoholu z drugiej ręki

Za samo posiadanie nielegalnego alkoholu grożą wysokie grzywny, a nawet więzienie. Jeśli zaopatrzysz się w większą jego ilość, możesz zostać podejrzany o jego dystrybucję. Sytuacja taka jest wysoce prawdopodobna, zwłaszcza biorąc pod uwagę metody jakimi posługują się przestępcy, aby oszukiwać.

Jednym z częstych sposobów sprzedaży nielegalnych trunków jest kant na niedoszłe wesele. Rzekomi organizatorzy przyjęcia weselnego twierdzą, że kupili dużą ilość butelek, ale z różnych przyczyn do imprezy nie doszło. Proponują więc odsprzedanie alkoholu za okazyjną cenę. Problem z tym, że duża część, jeśli nie większość, takich propozycji to oszustwa. Tak naprawdę trunki te pochodzą z nielegalnego źródła.

Również, jeżeli natkniesz się na doskonałą ofertę sprzedaży alkoholu w Internecie – na portalach społecznościowych czy e-forach, nie daj się oszukać. Dystrybucja takich substancji w sieci jest całkowicie nielegalna. Często w skład tych trunków wchodzi alkohol metylowy, a także inne szkodliwe substancje. Jak poważne skutki może nieść za sobą ich spożywanie?

Wakacje pod gruszą, a raczej pod ziemią

Ten kontrowersyjny podtytuł to czysta prawda. Nielegalny alkohol co roku w Polsce zabiera do grobu około 170 osób! Trunki sprzedawane przez lewych dostawców potrafią zawierać, aż do 20-krotnie razy więcej alkoholu metylowego niż przewidują normy. Szacuje się, że tego typu produkty, na naszym rodzimym rynku, stanowią aż 15%.

O ile zdarza się słyszeć o „bimbrze wujaszka” i jego dobrym wpływie, o tyle po alkoholu z drugiej ręki nigdy nie wiadomo czego się spodziewać. Znane są praktyki wytwarzania „procentów” z substancji, po których nigdy byś się tego nie spodziewał. Mowa tu o takich składnikach jak podpałka do grilla, czy płyn do spryskiwaczy. Na pewno spotkałeś się z określeniem „ślepotka”. Pojęcie to odnosi się właśnie do takich produkcji. Nazwa ta nie bierze się z niczego. Trunki z lewego źródła potrafią bowiem doprowadzić do ślepoty i poważnego zniszczenia innych organów. W tym przypadku nie chodzi nawet o konsekwencje prawne, ratuj swoje życie i zdrowie!

Nie bagatelizuj problemu

Pamiętaj, nawet jeśli nie miałeś jeszcze takiej sytuacji, prędzej czy później możesz spotkać się z propozycją w promocyjnej cenie. Zareaguj wtedy prawidłowo i stanowczo odmów. Unikniesz dzięki temu wielu problemów.

Ponadto, ceny alkoholi na legalnym rynku nie są tak wysokie, jak się wydaje. Wiele sklepów proponuje bardzo atrakcyjne promocje i zniżki, a nawet programy lojalnościowe. Kupuj taniej, legalnie i zdrowo!