Skarbimierz to niewielka wieś położona w województwie opolskim około 40 km od Wrocławia. Czy jej nazwa kojarzy Wam się ze skarbami? Jest to dobre skojarzenie, choć historia bywa przewrotna i skarby Skarbimierza nie pochodzą z dawnych wieków, a z czasów obecnych! I nie powstały ani ze złota, ani ze srebra, ani z drogocennych kamieni, choć ich wartość szacować można na miliony dolarów!

Skarby Skarbimierza powstają… z mleka, czekolady i cukru, a za ich powstawanie odpowiada światowy gigant Mondelez!

Opolska fabryka czekolady

Mało kto zdaje sobie sprawę, że to właśnie w opolskim Skarbimierzu znajduje się „najsłodszy” zakład koncernu Mondelez International w Polsce. Ta fabryka czekolady powstała w 2010 roku[1]. Choć 10 lat nie stanowi w skali biznesu jakiegoś długiego okresu, to opolskiemu zakładowi udało się bardzo szybko rozwinąć. Obecnie składa się on z dwóch fabryk, zatrudniających łącznie ponad 1200 osób[2].

I choć Mondelez produkuje w wielu fabrykach (w samej Polsce posiada ich aż 7!) to zakład w Skarbimierzu traktowany jest priorytetowo, dlatego zarząd nie szczędzi środków na jego rozwój i unowocześnianie. Dowodem na to może być najnowocześniejsza linia produkcyjna, która kosztowała firmę, bagatela, 30 mln dolarów[2] czy też wdrożenie programu Integrated Lean Six Sigma (jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa, zredukowanie kosztów i strat w procesie produkcji).

Fabryka czekolady w Skarbimierzu ma również ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności. Nie tylko oferuje ogrom miejsc pracy, lecz bierze także aktywny udział w miejscowej działalności filantropijnej: pracownicy w ramach wolontariatu regularnie angażują się w różne akcje społeczne, wspierają szkoły czy domy dziecka. Za całokształt swoich działań zakład już kilkakrotnie otrzymał laur Filarów Polskiej Gospodarki[1].

Co powstaje w Skarbimierzu?

Pewnie zastanawiacie się jakie dokładnie produkty powstają w opolskiej fabryce Mondelez? Lista będzie bardzo długa! Pod szyldem koncernu kryje się kilkadziesiąt dużych znanych marek – zarówno polskich, jak i światowych. W Skarbimierzu powstają Delicje, Lubisie, BelVita, Prince Polo. Produkuje się tu również czekoladę Milka i Alpen Gold czy też eksportowane na cały świat batoniki Cadbury, Oreo oraz 3bit. Powstają one w „większej fabryce” (odpowiadającej wielkością 10 boiskom piłkarskim). Natomiast w mniejszym zakładzie powstają cukierki oraz gumy do żucia Halls[3]. 

Imponująca jest nie tylko różnorodność produktów powstających w opolskiej fabryce Mondelez – w osłupienie wprawia także ilość i tempo produkcji. Na wspomnianej wyżej, ultranowoczesnej linii produkcyjnej powstają także batoniki Oreo i 3Bit w ilości… 600 batoników na minutę! Godna podziwu jest także logistyka produkcji i dystrybucji – zaledwie parę dni później wyprodukowane słodkości czekają na konsumentów na półkach sklepowych nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Europy[2].

Dobra atmosfera

W fabryce postanowiono wprowadzić zachodni styl zarządzania: w związku z czym między pracownikami panuje luźna, koleżeńska atmosfera, mogą oni liczyć na różne benefity takie jak pracownicze posiłki czy zagraniczne wyjazdy szkoleniowe. Wbrew pozorom panująca w zakładzie atmosfera jest rzeczą niezwykle istotną. W końcu sama produkcja nie wystarczy by powstały wyjątkowe słodkości – w ten proces trzeba włożyć trochę serca!

 

Chcesz złożyć zamówienie na słodycze? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy specjalnie dla Ciebie najlepszą ofertę na rynku!

 

[1] https://careers.mondelezinternational.com/ce-plants/poland-skarbimierz

[2] https://wyborcza.pl/7,155068,22661432,jadasz-te-smakolyki-a-wiesz-ze-powstaja-na-opolszczyznie.html 

[3] https://portaltsl.pl/logistyka/w-skarbimierzu-zaczyna-funkcjonowac-magazyn-slodyczy/