Piosenki w alkoholowych klimatach są dość popularne, zwłaszcza podczas zakrapianych imprez. Wiele związanych z nim wątków można odnaleźć w przebojach rockowych, ale nie tylko. Na śpiewanie o alkoholu na przestrzeni dziejów decydowali się zarówno polscy, jak i zagraniczni artyści.

Polskie utwory o alkoholu

Jednym z najpopularniejszych polskich utworów, w których występuje motyw alkoholu jest „Whisky” zespołu Dżem. Słowa umieszczone w tytule zna niemal każdy; w utworze tym whisky jest potraktowane jako coś, co stanowi odskocznię od szarej rzeczywistości i codziennych problemów.

Trunek ten przewija się także w kawałkach polskich raperów. W 2013 roku powstał utwór „Whiskey Haze” duetu Kali i Paluch. W tekście oprócz tego alkoholu można odnaleźć także wzmiankę o wódce – „My mamy czystą we krwi, a oni whiskey w genach”.

Whisky to także alkohol, który często stosowany jest jako nazwa zespołów. Można pod tą nazwą odnaleźć grupę muzyczną grającą funk rocka, a także zespół weselny.

Istnieje również wiele piosenek, gdzie motywem przewodnim jest picie piwa. Co prawda, trunek ten nie zapisał się aż tak mocno w historii muzyki, jak inne napoje alkoholowe, jednak dużo zespołów decydowało się śpiewać właśnie o nim. Jednym z nich jest BIG CYC, który stworzył utwór „Kocham piwo”. Już sam tytuł wskazuje na jego główny temat. Co więcej, zespół ten posiada własną markę piwa chmielowego – jest to klasyczny, ciemny lager o słodowym smaku.

Są też grupy muzyków, które w swoich utworach wskazują na negatywne skutki spożywania alkoholu. Przykładem jest piosenka „Pieśń do czterech piw” zespołu KSU. Przedstawione w niej postaci to osoby bez perspektyw, które popadły w uzależnienie i nie są w stanie sobie z tym poradzić, a jedynym co im pozostało jest siedzenie w barze z kuflem piwa.

Alkohole w zagranicznych piosenkach

Zespoły zagraniczne także nie ograniczają się do jednego rodzaju alkoholu w swoich utworach. Niektórzy śpiewają o whisky, inni o piwie. Co do tego pierwszego trunku, należy powiedzieć o bardzo popularnym zespole Metallica i ich utworze „Whiskey in The Jar”. Wersja oryginalna została stworzona przez grupę Thin Lizzy, jednak rozsławiła go właśnie Metallica. Większość osób z pewnością choć raz słyszała ten utwór w ich wykonaniu. O whisky śpiewał także zespół The Doors i „Alabama Song (Whisky Bar)”.

Jeśli ktoś jednak woli nieco lżejsze utwory może posłuchać jednego z najbardziej znanych kawałków bluesowych na świecie, gdzie także przewija się temat alkoholu. John Lee Hooker w piosence „One Bourbon, One Scotch, One Beer” przedstawia historię nieszczęśliwego mężczyzny, który po odejściu ukochanej upija się w barze, zamawiając wszystkie tytułowe trunki.

W zagranicznych piosenkach nie mogło również zabraknąć piwa. Przykładem może być wspomniany już wcześniej zespół The Doors i utwór „Roadhouse Blues”, gdzie wspominają o tym, jak po całonocnej imprezie kolejny dzień trzeba rozpocząć od wypicia piwa.